Etykiety

wtorek, 22 września 2020

Malowniczy zachód słońca w Dolinie Baryczy pożegnał lato 2020

Na dole po prawej stronie tego zdjęcia wykonanego w Przygodzicach widać wijącą się rzekę Barycz, która leniwie płynie w stronę Milicza. Dopiero co opuściła łąki przygodzickie, gdzie rozpoczyna swój bieg. W tle po lewej stronie mamy największy staw w kompleksie Stawy Przygodzice - 112 hektarowy Trzcielin Wielki. Właśnie takim płomiennym zachodem słońca pożegnało nas w tym roku lato. Ten charakterystyczny krajobraz Doliny Baryczy widziany z tzw. besiągu, czyli w miejscowej gwarze nasypu kolejowego zwiastuje rychłe nadejście jesieni. Park Krajobrazowy Doliny Baryczy utworzono w 1996 roku.


wtorek, 15 września 2020

Niedzielny wypad do Pleszewa na wąskotorówkę i do Westernlandu

Pleszew i okolice: bardzo fajna miejscówka na rodzinny wypad, szczególnie na niedzielną wycieczkę. W samym mieście polecam kolejkę wąskotorową, która kursuje w sezonie letnim, a w samej okolicy polecam też Westernland w pobliskim Jożefowie. 



czwartek, 2 lipca 2020

Piękna burza przeszła obok Ostrowa Wielkopolskiego [01.07.2020]

Osobliwe zjawisko pogodowe mogli wczoraj na północnym niebie obserwować mieszkańcy Krotoszyna i Ostrowa Wielkopolskiego. Z zachodu na wschód przemieszczała się pozornie mała, ale jakże piękna komórka burzowa. Piętrzący się cumulonimbus wyglądał spektakularnie, szczególnie gdy do procesu wypiętrzania się zastosowałem technikę timelapse. Dopiero wtedy można było spojrzeć na formowanie się leju. Zobaczcie koniecznie. 





poniedziałek, 1 czerwca 2020

Raduchów. Wioska widmo, którą wkrótce zaleje wielka woda zbiornika retencyjnego Wielowieś-Klasztorna

Opuszczone domy, kompletnie zniszczone stodoły i kwitnąca turystyka "urban exploration". Tak dziś wygląda wioska widmo w powiecie ostrowskim. W Raduchowie w gminie Sieroszewice mieszka zaledwie kilka rodzin. Część ludzi już wysiedlono, cześć wciąż czeka na opuszczenie swoich dobytków. Za lat kilka to miejsce będzie pod wodą, na dnie zbiornika retencyjnego Wielowieś-Klasztorna na rzece Prośnie. Dzisiaj to miejsce ma tajemniczą aurę, która przyciąga mnóstwo ciekawskich. Mnie też przyciągnęła. Wrócę tam na pewno, aby popodglądać życie ludzi, którzy wkrótce się stamtąd wyniosą. 

niedziela, 3 maja 2020

Pole rzepaku na Wzgórzach Wysockich

Maj to wyjątkowo piękny miesiąc na południu Wielkopolski. Pod Ostrowem Wielkopolskim, a konkretnie w Wysocku Wielkim rośnie właśnie potężne pole rzepakowe, które kolorystyką idealnie wkomponowało się w górzysty krajobraz okolicy. To tutaj, na południu Wysoczyzny Kaliskiej znajdują się najwyższe punkty Wzgórz Wysockich. Po lewej (nie widać na fotce) jest wzgórze, na którym znajduje się kościół w Wysocku Wielkim (189 m n.p.m), a po prawej (też niewidoczna na zdjęciu) leży tzw. kwaśna górka na granicy Wysocka i Ostrowa (185 m n.p.m). Zdjęcie wykonane z wiaduktu nad Obwodnicą Ostrowa Wielkopolskiego o poranku 1 maja 2020. W tle widać ostrowskie wiatraki.

czwartek, 26 marca 2020

Kościółek św. Wawrzyńca w Olszynie remontowany

Do Olszyny, pięknie położonej wioski pod Ostrzeszowem przywiodła mnie po długiej nieobecność w ostrzeszowskich stronach wieść o remoncie zabytkowego kościoła pw. św. Wawrzyńca. Ekipa remontowa była zmuszona w ramach prac kompletnie przenieść drewnianą bryłę budynku sakralnego obok fundamentów i zacząć budować solidne podstawy na nowo. Zgromadzonym na miejscu pracowników mówiłem, że te zdjęcia będą pamiątką z remontu za kolejne 300 lat. Oby tak się stało. Remont był ostatnim dzwonkiem na uratowanie zabytku. Remont był ostatnim dzwonkiem na uratowanie zabytku. Parafia chce także uczcić 200. rocznice powstania budynku w tej postaci.