Etykiety

czwartek, 26 marca 2020

Kościółek św. Wawrzyńca w Olszynie remontowany

Do Olszyny, pięknie położonej wioski pod Ostrzeszowem przywiodła mnie po długiej nieobecność w ostrzeszowskich stronach wieść o remoncie zabytkowego kościoła pw. św. Wawrzyńca. Ekipa remontowa była zmuszona w ramach prac kompletnie przenieść drewnianą bryłę budynku sakralnego obok fundamentów i zacząć budować solidne podstawy na nowo. Zgromadzonym na miejscu pracowników mówiłem, że te zdjęcia będą pamiątką z remontu za kolejne 300 lat. Oby tak się stało. Remont był ostatnim dzwonkiem na uratowanie zabytku. Remont był ostatnim dzwonkiem na uratowanie zabytku. Parafia chce także uczcić 200. rocznice powstania budynku w tej postaci.




Kościół pw. św. Warzyńca w Olszynie to jeden z obowiązkowych punktów na szlaku Południowego Fyrtla Wielkopolski. Dojedziesz tam kierując się z Ostrzeszowa w stronę Parzynowa. To filia Parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Ostrzeszowie.




W sieci wyczytałem, że jego historia sięga XV wieku. Na oficjalnej stronie www.ostrzeszow.pl znalazłem informację o tym, że był wzmiankowany w 1413 roku. Kościół znajduje się dość wysoko na wzgórzach, Olszyna to jedna z najwyżej położonych miejscowości w Wielkopolsce. Nieopodal jest Bałczyna oraz Kobyla Góra - dwa wysokie wzniesienia pasma wzgórz ostrzeszowskich. W kształcie, w którym widzieliśmy go do momentu kompletnego rozbioru w marcu 2020 roku jego historia sięga 1820 roku. Czyli mamy okrągłą rocznicę - 200 lat. Dobry moment na solidne prace. 


Orientowany. Konstrukcji szachulcowej, potynkowany. Jednonawowy. Krótkie prezbiterium zamknięte trójbocznie z zakrystią od pn. Szersza nawa z przybudówką od zach. w kształcie niskiej wieży drewnianej, konstrukcji słupowej, szalowanej deskami. Wewnątrz stropy belkowane, chór muzyczny drewniany wsparty na dwóch profilowanych słupach. W tęczy krucyfiks ludowy o tradycjach gotyckich. Dachy dwuspadowe, nad zakrystią pulpitowy, kryte gontem. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę kształtu barokowego.

Ołtarz główny (fig. 18) wykonany przez stolarza Błażeja z Wierszowa 1650 (napis na odwrocie), pomalowany 1698 z fundacji Barbary Lipskiej, w nim obraz św. Wawrzyńca z klęczącą postacią księdza fundatora, napisem fundacyjnym i datą 1697; w uszach obrazy śś. Barbary i Katarzyny. W nowych ołtarzach bocznych barokowe obrazy: św. Marii Magdaleny i nieznanego świętego. Obraz Matki Boskiej z widokiem Jasnej Góry, ludowy w. XIX. Dzwon gotycki zapewne w. XV. Sygnaturka w. XVIII.
(Katalog zabytków sztuki w Polsce tom V woj. poznańskie, zeszyt 17 pow. ostrzeszowski str. 11)

Obiekt wpisany do rejestru zabytków w dniu31.12.1990 r., Nr decyzji KL-III-5340/108/90

Majątek ziemski Mariana Freudenreicha o pow. 380 ha (dane z Księgi adresowej gospodarstw rolnych woj. Poznańskiego z 1926 r.)

źródło: http://www.ostrzeszow.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=171&strona=1

Podziwiając kościółek koniecznie zwróćcie uwagę na unikatową przyrodę okolicy. Nieopodal znajduje się źródełko rzeki Złotnicy, owianej sławą po tym, jak okazało się w 2019 roku, że gniazdo bociana czarnego może zablokować budowę jednego z wariantów drogi ekspresowej S11. Bywa, że latem nieopodal kościółka kwitną słoneczniki. Fajnie to wygląda. 





Sam remont wygląda spektakularnie. Firma, która realizuje prace musiała bowiem kompletnie rozebrać kościółek do gołej konstrukcji drewnianej i odstawić ją na bok, by móc wykonać solidne fundamenty. Przy pracach okazało się, że drewniany szkielet, który do tej pory trzymał całą konstrukcję jest mówiąc oględnie w nienajlepszej kondycji. Drewno w wielu miejscach po prostu jest zniszczone. To był ostatni moment na remont zabytku. 


- To będzie ten sam kościół – przekonuje Radio Sud ks. Leszek Szkopek, proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Ostrzeszowie. – To jest bardzo ważne i zrobimy wszystko, żeby on był takim samym kościołem, który tam jest w zasadzie od XIV wieku. Ten, o którym teraz mówimy, jest trzecim kościołem i jego istnienie datuje się na 1820 rok, pobłogosławienie na 1821. Jesteśmy więc w okresie jego dwóchsetlecia. Ta okrągła data motywuje nas do działania.


Mieszkańcy - parafianie sami zobowiązali się do zebrania środków na renowacje ołtarza głównego. Priorytetem jest to, aby prace zakończyły się do 10 sierpnia tego roku, a więc dnia Odpustu Świętego Wawrzyńca - czytamy w relacji redaktora Łukasza Śmiatacza na stronie Radia Sud. 


Dość pisania. Zobaczcie sobie jak wygląda kościółek w momencie remontu. 


















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz